Epoksi zemin kaplama, reçine denilen maddenin, kimyasal karışımlarla, macun haline getirilerek, beton, metal ve tahta zeminlere yapılan uygulamadır. Bu uygulama, yani epoksi kaplama, laminant parke yerine geçebilir. Çünkü beton zeminlere uygulanabilmektedir.epoksi zemin kaplama işi, belli merhaleleri vardır.

İlk merhalesi, uygulama yapılacak zeminin, epoksi zemin uygulama çalışmasına elverişli hale getirilmesidir. Bunun için yapılacak ilk şey, zemindeki çatlak ve çukurların doldurulmasıdır. Eğer çatlak ve çukurlar geniş ise, çimento bazlı epoksi uygulanır. Zemin taşlaması ile zeminin kayganlığı alınması gerekir. Özellikle fayans gibi kaygan seramik malzemeler üzerine uygulanırken, kayganlığı, makinalarla alınır.
Derzler doldurulur. Fayans aralarından yukarıya doğru destek milleri çıkartılır. Uygulama için zemin epoksi kaplama işine hazır edilir. Astan çekildikten sonra, epoksi kaplama sürülür. İşin ehli ustalar tarafından, çimentoyu düzler gibi, mala ile epoksi düzlenir. Kuruma süresi 24 saattir. Bu süreden daha fazla beklenirse, malzeme tam kurur ve daha uzun ömürlü olur. Kurumadan üzerinde çalışmaya başlanırsa, zeminin bozulma olasılığı daha fazladır. Ülkemizin epoksi firmaları İstanbul merkezli çalışmaktadır.
Kimya teknolojinin son harikası olan bu kaplama işinin, ekonomik seçenekleri de vardır. Bu seçenek epoksi boya seçeneğidir. Coating olarak da isimlendirilen bu uygulama, 0,3-1 mm kalınlığındadır ve daha hafif yükler için kullanılır. Ağır makinaların olmadığı ortamlar için birebirdir. Kiracıların en çok tercih ettiği epoksi kaplama seçeneği, epoksi boya seçeneğidir. Diğer uygulamalar gibi, neme dayanıklıdır ve yalıtkandır.