Tozuyan Şap Nedir?

Dış etkenlerden dolayı veya karışımındaki eksiklikten dolayı dökülen, bozulan şaplara tozuyan şap denir. Tozuyan şapların onarılmasında iki yol vardır. Birincisi, komple şapı kaldırmak ve yerine sıfır epoksi kaplama yapmak. Birinci şık hem maliyetli, hem de zamandan kaybettirecektir. İkinci şık ise, tamir şıkkıdır. Bu şık epoksi zemin kaplama malzemesini kaldırmadan, eski performansına kavuşturmaktır.

Tozuyan Şap Tamiri

Tozuyan şap tamiri, epoksi zemin uygulama işleminde uygulanan, epoksi işlemi ile yapılır. Zemine epoksi, oluşan çukurlar ve delikler tamamen doluncaya kadar sürülür. Tamamen dolduktan sonra, yapılacak epoksi uygulaması etkili olacaktır. Arızalı zemin epoksi kaplama ile düzeltilmeden önce, zeminin etüdü yapılmalıdır.

Yani zeminin, dayanıklılığı test edilmelidir. Eğer, kullanılan yerde, epoksi kaplama yetersiz geliyorsa, o zaman onarım yerine, daha sağlam epoksi kaplaması yapılmalıdır. Bu şekilde bir uygulama, daha sonra tekrar tozuyan şaplarla karşılaşmamızı engelleyecektir. Bu işlerle meşgul olan epoksi firmaları İstanbul bölgesinde, epoksi uygulamalarını, uygun bir şekilde sürdürmektedirler.

Epoksi Boyama (epoksi coating)

İnce bir kaplamadır. Genellikle gri tonu tercih edilir. Ancak renk seçenekleri vardır. Zemin üzerinde, forklift gibi araçların olmadığı, çalışma ortamları için tercih edilir. Genellikle sadece insanların çalıştığı ortamlar için tercih edilir. Bunun sebebi, ince yapısı ve diğer uygulamalara göre daha hassas olmasıdır. Bu epoksi boya işlemi, daha çok kiracılar tarafından tercih edilmektedir. Pürüzlü yüzeylerin, pürüzü tamamen ortadan kalkmalıdır. 0,3-1 mm kalındığı vardır ve ekonomiktir. Islaklığa ve neme dayanıklıdır.