Isı yalıtımı için tercih edilen poliüretan köpük izolasyon uygulama açısından diğer ürünler ile karşılaştırıldığında çok daha hızlı uygulandığı görülmektedir. Uygulama direkt olarak yerinde gerçekleştirilir. Bu nedenle mobil donanımlı araçlar ile uygulanacak yere ulaşım sağlanır.
Poliüretan köpük uygulama sürecinde özel donanımlara sahip makinelere, ısıtıcılı hortumlara ihtiyaç duyulur. Bu araçların 2 bileşenli sıvı poliüretan malzemeyi yüzeye püskürtmesi ile uygulama işlemi sağlanır. 75 metrelik bir kullanım çapına sahiptir. Özel püskürtme tabancası sayesinde her alana ve arkada kalan deliğe püskürtmek oldukça kolaydır.
Köpüğün etkisini göstermesi maksimum 1-2 saniyeyi bulmaktadır. Zor yüzeylerde dahi maksimum ısı yalıtımı sağlayan ürün bir anda 30-40 katına kadar (hacim olarak) büyüyerek ısı iletimini ortadan kaldırır. 1-2 dakika içerisinde ise tamamen kullanıma hazır hale gelir. Poliüretan köpük ısı yalıtımı için 3-4 kat uygulama yapmak idealdir. Her katta köpük 1cm olarak hesaplandığında ideal kalınlığa ulaşılmaktadır.
Poliüretan köpük uygulamasında ilk olarak yüzey üstünde yer alan bir madde var ise bu temizlenir. İkinci aşamada astar katı atılır ve kuruması beklenir. Astar katı yüzey için ince ilk tabakayı oluşturur. Ardından üzerine katlar atılarak istenilen kalınlığa ulaşana kadar bu işlem aynı şekilde devam ettirilir. Katların kurumasını ise eliniz ile kontrol ederek anlayabilirsiniz. Her bir kat uygulamasında ortalama 10 dakikalık bekleme süreleri ayarlamanız köpüğün daha iyi kurumasını sağlayacaktır.  Teras İzolasyon